Foto

  • 2 listopada 2018
  • wyświetleń: 3722

Poznaliśmy laureata XX edycji Nagrody im. księdza Londzina

Gala XX edycji Nagrody im. księdza Londzina - 26.10.2018 · fot. J.Jesionka, M.Więzik / Starostwo Powiatow w Bielsku-Białej
Laureatem XX, jubileuszowej edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina został Roman Pękala nominowany przez samorząd gminy Porąbka.

Uroczystość miała miejsce 26 października w Teatrze Polskim w Bielsku - Białej. Gala rozpoczęła się koncertem Zespołu Regionalnego "Jasieniczanka" pod kierownictwem Marii Szubert.

- Uroczystość wręczenia Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina w sposób symboliczny zamyka także obchody dwudziestolecia istnienia powiatu bielskiego. W tym czasie dopracowaliśmy się szeregu imprez kulturalnych, które na stałe wpisały się w kalendarz najważniejszych wydarzeń społeczno - kulturalnych powiatu bielskiego. Do takich prestiżowych imprez niewątpliwie należy nasza dzisiejsza uroczystość. Organizowana już po raz dwudziesty w niezmiennej formule, a mianowicie władze samorządowe gmin nominują kandydatów do Nagrody, a Kapituła wybierała tą jedną osobę, która otrzyma medal z wizerunkiem księdza prałata Józefa Londzina. Sam patron Nagrody, urodzony w Zabrzegu przez te dwadzieścia lat istnienia Nagrody stał się nam bardziej znany - jakby bliższy - mówił starosta bielski Andrzej Płonka.

Starosta powitał zaproszonych gości, wśród których nie zabrakło Stanisława Szweda wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, posłów Mirosławy Nykiel, Jacka Falfusa, Mirosława Suchonia i Jerzego Jachniaka, Ewy Żak radnej Sejmiku Wojewódzkiego, prezydenta miasta Bielska - Białej Jacka Krywulta, radnych Rady Powiatu na czele z przewodniczącym Janem Borowskim, przedstawicieli samorządów gminnych, organizacji społecznych, instytucji kultury i mediów.

Werdykt Kapituły tradycyjnie ogłosiła jej przewodnicząca Alina Świeży - Sobel. Laureatem tegorocznej edycji Nagrody Starosty Bielskiego im. księdza Józefa Londzina został Roman Pękala - muzyk, emerytowany nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Żywcu, od 1972 roku instruktor muzyczny w Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce, a od roku 1981 do chwili obecnej kapelmistrz Orkiestry Dętej. Orkiestra pod jego batutą bierze udział w różnego rodzaju festiwalach i przeglądach, zdobywając czołowe miejsca. Orkiestra uświetnia uroczystości powiatowe, gminne, lokalne oraz reprezentuje gminę Porąbka i powiat bielski poza granicami kraju. Wychowuje młode pokolenia muzyków - 3/4 członków orkiestry to młodzi ludzie. Aktywnie współpracuje z zespołami folklorystycznymi. W latach 1972-2000 był członkiem kapeli Zespołu Pieśni i Tańca "Pilsko" w Żywcu.

Od 1995 roku jest kierownikiem muzycznym Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Porąbczanie" w Porąbce. W zespole tym prowadzi akompaniament, klasę śpiewu i kapelę. Corocznie organizuje nabór dzieci i młodzieży do nauki na instrumentach dętych oraz do nauki tańca i śpiewu do zespołu regionalnego. Angażuje się także w działalność społeczną i samorządową. Dwie kadencje był członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddziału w Bielsku-Białej, członkiem zarządu i v-ce prezesem do spraw orkiestr. Od wielu lat społecznie udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich w Porąbce, prowadząc zajęcia śpiewu. Od 2000 roku działa w Towarzystwie Przyjaciół Porąbki i Radzie Sołeckiej. Cztery kadencje był radnym Rady Gminy Porąbka.

Odznaczony Honorowym odznaczeniem "Zasłużony Działacz Kultury", Złotą Odznakę Honorową "Za Zasługi Dla Województwa Bielskiego", Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki, Złotą Odznakę Honorową "Za Zasługi dla Województwa Śląskiego", Medalem 60-lecia "Cepelia" w Warszawie, Medalem Pamiątkowym "Zasłużony dla Kultury Ludowej", Brązową, Srebrną, Złotą, i Złotą z Laurem Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Poprzez swoją aktywną działalność integruje nie tylko mieszkańców Gminy Porąbka, ale również powiatu bielskiego. Z jego talentu muzycznego i doświadczenia w tej dziedzinie skorzystało wiele osób, szczególnie młodych wychowanków. Na uroczystości z dumą podkreślano, że pan Pękala, jako nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Żywcu, miał wpływ na rozwój artystyczny międzynarodowej klasy muzyków jakimi są bracia Golec.

Wyróżnienia laureatowi Romanowi Pękali i wszystkim nominowanym: Marianowi Firgankowi z gminy Bestwina, Alicji Gruszeckiej z gminy Buczkowice, Anny Szostak - Myrczek z gminy Czechowice - Dziedzice, Rudolfowi Budnemu z gminy Jasienica, Stanisławie Duraj z gminy Jaworze, Benedyktowi Gawędzie z gminy Kozy, Janowi Mysłajkowi ze Szczyrku, Zespołowi Regionalnemu Pieśni i Tańca "Wilamowice" nominowanemu przez samorząd gminy Wilamowice i Grzegorzowi Gaborowi z gminy Wilkowice, wyróżnienia i dyplomy gratulacyjne wręczali przewodnicząca Kapituły Nagrody i starosta bielski.

Zabierając głos minister St. Szwed przypomniał, że przez dwadzieścia lat powiatu poznaliśmy prawie 200 wyjątkowych, aktywnych ludzi, którzy zasługują w pełni na szacunek i podziw. Natomiast Marek Studenski generalny wikariusz Kurii Bielsko - Żywieckiej, i podkreślił, że należy sobie uświadomić, szukając szczęścia wszyscy zapominamy, że jest ono skutkiem ubocznym życia, Nominowani do nagrody im. ks. Londzina pokazują, że im więcej w życiu celu, sensu, miłości, działania na rzecz innych, tym więcej szczęścia, a im więcej jego poszukiwania, tym więcej rozczarowań. Poprzez przykład pięknego życia nominowanych, mogliśmy skorzystać z tej lekcji - powiedział ks. Studenski.

Wspaniałym dopełnieniem powiatowego święta był występ Anny Wyszkoni wraz z zespołem, który dostarczył uczestnikom jubileuszowej edycji wielu radości, wzruszeń, emocji i niezapomnianych doznań.

Alina Macher

źródło: Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu czecho.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.